Suomi 100 vuotta – tavoitteena 1000 Kouluruokadiplomia®

Ammattikeittiöosaajat ry kampanjoi Suomi 100 -juhlavuonna suomalaisen kouluruokailun puolesta. Suomalainen kouluruokailu on ylpeyden aihe ja sosiaalinen innovaatio, jota tullaan ihastelemaan muualtakin maailmasta.

Kouluruokadiplomi® on mukana Suomi 100 -ohjelmassa

kouluruokadiplomi_esimerkki_2Juhlavuoden aikana kannustamme kouluja ympäri maan hakemaan Kouluruokadiplomia®. Kouluruoan arvostuksen nostaminen, yhdessä syömisen ilo ja kymmenien vuosien kouluruokailuperinne takaavat sen, että suomalaista kouluruokaa voi juhlia jokaisena koulupäivänä.

Itsenäisyyden juhlavuonna diplomin suorittaneet koulut saavat Suomi100-logollisen merkkivuoden diplomin. Merkkivuoden erikoispainatuksella diplomin saavat myös sellaiset koulut, jotka suorittavat diplomin uudestaan kolmen vuoden määräajan jälkeen ( vuosina 2013-2014 diplomin ansainneet).

Kannustamme kaikkia Suomen kouluja hakemaan Kouluruokadiplomia® juhlavuoden kunniaksi ja innostamaan samalla naapurikuntia ja kouluja tarttumaan tärkeään haasteeseen!

Kuva: Suomi 100/Suvi-Tuuli Kankaanpää