Mukaansa tempaavat videot välipala- ja ruokanikseistä

RuokaTutkaTuben tähtijuontaja Dabi selvittää ruokajuttuja vierailevien starojen kanssa. Hauskasti toteutetut välipala- ja ruokanikseistä kertovat videot on suunnattu koululaisille. Niitä voi katsoa myös yhdessä oppilaiden kanssa esimerkiksi kotitalouden- ja  terveystiedon oppitunneilla.

Ruokatutka välipala IV

Välipala- ja ruokaideoita hauskalla tavalla

Tutustu oppilaiden kanssa alla olevien linkkien kautta helppoihin ja nopeisiin välipala- ja ruokanikseihin tai vinkkaa heille videoista. Videot on tuottanut RuokaTutka-kampanja ja ne on suunnattu erityisesti koululaisille itselleen. Kampanja tarjoaa hauskoja ja aktivoivia tapoja tutustua terveellisiin ruokavalintoihin ja ruuan alkuperään. Kampanjan tuottamat kaikki videot löytyvät RuokaTutkaTube -sivustolta ja paljon muuta aineistoa, kuten tehtäviä ja pelejä.

10 tapaa käyttää kasviksia

Luulitko, että kasviksia ja hedelmiä on vaikeaa syödä tarpeeksi? Videolla Dabi näyttää monta helppoa tapaa lisätä herkullista vegeä päivään. 3 min

”Eikä tässä vielä kaikki!” – RuokaTutkan life hackit

RuokaTutkan Dabi näyttää, kuinka simppeleillä kikoilla välipalat ja muut naposteltavat saa tehtyä vähän helpommin. 3,5 min

Osallistu RuokaTutkan Life hack -kilpailuun 14.2.2020 mennessä ja voita hauska elämyspäivä Pinkku Pinskun kanssa! Osallistumisohjeet: https://www.ruokatutka.fi/oppilaille/…

Ruokatutka_välipala.IIJPGVälipalamestari

Dabia väsyttää, eikä mikään huvita. Voisiko syynä olla se, ettei Dabi ole muistanut syödä välipalaa? Turbo Terttunaattorin vinkeillä Dabista tulee välipalamestari, katso videolta! 5 min

Välipalaonnenpyörä feat. Pinkku Pinsku

Dabi saa vieraakseen tubevaikuttaja Pinkku Pinskun ja haastaa hänet välipala-aiheiseen Onnenpyöräkisaan! Tunnistaisitko sinä välipalasi sokkona tai äänen, tuntoaistin tai maun perusteella? Tunnistavatko Dabi ja Pinkku Pinsku – katso videolta! 7,5 min

RuokavalmisiruskuvaRuokaniksit feat. Pinkku Pinsku

Ben Banaani haastaa Dabin ja Pinkku Pinskun valmistamaan terveellisen, ympäristön kannalta kestävän ja maukkaan aterian – katso videolta, mitä Dabi ja Pinkku Pinsku kokkaavat! 6,5 min

Seuraa RuokaTutka-sivustoa

RuokaTutka-sivustolle tulee koko ajan uutta ja mukaansa tempaavaa aineitoa, jota voi käyttää tunneilla oppilaiden kanssa yhdessä tai ohjata itsenäiseen työskentelyyn aineistojen parissa.

Ruokatutka_NEWSLETTER_EAITTELY_ISO_3RuokaTutka on koulumaito- ja -hedelmätuen ohessa toteutettava EU-rahoitteinen koulutuskampanja. Sitä toteuttavat Ruokavirasto, viestintätoimisto Cocomms, Ammattikeittiöosaajat ry, Itä-Suomen yliopisto, Ruokakulttuurikeskus Ruukku ry sekä digitoimisto Evermade. Sivustolla on hanketoimijoiden yhdessä muiden toimijoiden kanssa tekemä aineistopankki niin koululaisille, leikki-ikäisille kuin kasvattajille.

Syyskuussa 2018 alkanut RuokaTutka-kampanja innostaa lapsia ja nuoria tutkimaan ruokaa ja pohtimaan, mitä ruoka on, mistä se tulee ja miltä se maistuu. Kampanja tarjoaa hauskoja ja aktivoivia tapoja tutustua terveellisiin ruokavalintoihin ja ruuan alkuperään. Opettajilla, päiväkotien ja koulujen henkilökunnalla sekä vanhemmilla on iso rooli tutkimusmatkan oppaina.

1/2020
Kuvat: RuokaTutka-kampanja
Kooste: Päivi Jämsén/Ammattikeittiöosaajat ry